Narodowe czytanie 2019 - Nowele

"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów"

Kartezjusz

Tegoroczna edycja akcji "Narodowego czytania" nad którą honorowy patronat objęła Para Prezydencka odbyła się w dniu 7 września 2019 r. Uczniowie naszej szkoły mogli dołączyć do tego przedsięwzięcia trzy dni później. W dniu 10 września 2019 r. spotkali się, by wspólnie przeczytać nowelę Marii Konopnickiej pt. "Dym". Lektura tego pięknego dzieła była okazją nie tylko do propagowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, ale także zainicjowała pogadankę na temat pracy, szacunku wobec osób starszych i najważniejszych wartości w życiu człowieka.

Wrześniowa odsłona" Narodowego czytania" poświęcona została polskim nowelom. Do grona najwybitniejszych nowel zaliczono:

1.  Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Prezydent Polski Andrzej Duda w specjalnym liście z tej okazji napisał: "Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii".

Bogusława Ochońska